Jak správně vybrat tlakovou nádobu?

V tomto blogu Vám poradíme na co slouží tlakové nádoby se rozdělují tlakové nádoby a jaké jsou jejich výhody a nevýhody

Co je tlaková nádoba a k čemu slouží ?

Tlakové nádoby pro domácí vodárny jsou svařené ocelové nádoby, které se vyrábí v provedení

Tlaková nádoba u domácí vodárny slouží jako zásobník vody a zabraňuje častému spínání čerpadla. 

Jak velkou tlakovou nádobu zvolit

Existují mnohé výpočty a názory na výběr velikosti tlakové nádoby do sytému. Platí ale základní pravidla pro výběr. Prvním je že v každém sytému by měla být instalována tlaková nádoba. Její výběr ovlivňují další faktory jako:

  • způsob použití (zavlažovací systém, chata rodinný dům, výrobní objekt atd)
  • způsob řízení čerpadla (tlakový spínač, presscontrol, frekvenční měnič)
  • předpokládaný max. odběr vody (popř. max. využitelný průtok čerpadla)
  • výtlak čerpadla nebo vypínací tlak na tlakovém spínači, zapínací tlak na tlakovém spínači

Zbytečně velká tlaková nádoba bude zbytečně drahá, zabere více místa a voda v ní bude „dlouho ležet“. Naopak příliš malá tlaková nádoba se rychle vyprázdní a to způsobí časté zapínaní čerpadla, které povede k vyšší spotřebě elektřiny, přetěžování čerpadla a v nejhorším případě i k poškození čerpadla.

  • při ovládání čerpadla pomocí mechanického nebo digitálního tlakového spínače je potřebná tlaková nádoba s objemem 50-80 l pro chaty a menší objekty a 80 a více pro rodinné domy a větśí objekty s vyšší potřebou dodávek vody
  • při ovládání čerpadla pomocí frekvenčního měniče postačuje menší objem tlakové nádoby (24 až 50 l), protože frekvenční měnič citlivě a šetrně ovládá čerpadlo
  • při ovládání čerpadla pomocí průtokového spínače nebo automatické jednotky je potřeba instalace tlakové nádoby o objemu 8 až 50 l.

V každém případě se poraďte s profesionálním prodejcem, který by měl vědět poradit se správným výběrem sestavy

Jaké provedení tlakové nádoby zvolit

Podle prostoru, který máme pro nádobu k dispozici, si můžeme vybrat tlakovou nádobu ležatou (horizontální) nebo stojatou (vertikální), ktorá má nebo nemá nožičky. Provedení ležaté / stojaté nemá vliv na funkci tlakové nádoby.

Dále musíme zvážit, zda chceme tlakovou nádobu s pryžovým vakem, membránou, nebo nádobu bez vaku i bez membrány. Jak jsme již zmínili, každé provedení má své výhody i nevýhody. Pokud bude tlaková nádoba umístěna ve vlhkém prostředí, je vhodné použít nádobu nerezovou.

Tlakové nádoby s vyměnitelným pryžovým vakem

V naší nabídce jsou to tlakové nádoby ARD, AQUAPRESS COLD a nerezové nádoby JOVAL a tlakové nádoby pro topné sytémy Aquapress HOT

V ocelové nádobě je pryžový vak, do kterého je čerpána voda. Prostor mezi vakem a pláštěm nádoby je naplněn tlakovým plynem (tzv. přetlakem), který mimo jiné chrání vak před poškozením. Pryžový vak je součástí dodávky tlakové nádoby a nádoba je od výrobce natlakována.

Správný přetlak v nádobě  0,2 bar nižší než je zapínací tlak vodárny, pokud je systém ovládán mechanickým nebo digitálním tlakovým spínačem.

V případě ovládání systému pomocí frekvenčního měniče by měl být tlak v nádobě o 0,5 bar nižší než je nastavený konstatní tlak na frekvenčním měniči.

Před instalací tlakové nádoby je vhodné tlak plynu v nádobě zkontrolovat (např. měřákem na pneumatiky automobilu) a případně upravit na správnou hodnotu. K úpravě přetlaku slouží ventilek umístěný na nádobě, na dofouknutí lze použít ruční autopumpičku nebo kompresor. Protože může docházet k úniku plynu z nádoby, je nezbytně nutné provádět pravidelné kontroly přetlaku v nádobě (instalatéři doporučují jednou za 3 měsíce) a vzduch dle potřeby doplňovat. Při poklesu přetlaku v nádobě totiž dochází k častějšímu spínání čerpadla (což může vést až k poškození čerpadla) a k většímu rozpínání vaku (může dojít až k proděravění vaku a následně i zrezivění nádoby).

klady (+) a zápory (-):

+ nižší pořizovací cena než u ostatních provedení

+ v případě poškození vaku lze vak vyměnit za nový za podstatně nižší cenu, než je cena celé nádoby

- nutná pravidelná kontrola a údržba přetlaku v nádobě

- místa náchylná ke korozi (sváry nožiček, lem u příruby a příruba)

Tlakové nádoby s pryžovou membránou

V naší nabídce se jedná o tlakové nádoby SPTBGLOBAL WATER SOLUTIONS  a CHALLENGER

Moderní tlaková nádoba má v sobě vložku ze speciálního zdravotně nezávadného plastu a v ní je napevno pryžová membrána. Ta rozděluje vnitřní prostor tlakové nádoby na část s vodou a na část s plynem. I zde je tlaková nádoba od výrobce natlakována. 

Správný přetlak v nádobě  0,2 bar nižší než je zapínací tlak vodárny, pokud je systém ovládán mechanickým nebo digitálním tlakovým spínačem.

V případě ovládání systému pomocí frekvenčního měniče by měl být tlak v nádobě o 0,5 bar nižší než je nastavený konstatní tlak na frekvenčním měniči.

Před instalací tlakové nádoby je vhodné tlak plynu v nádobě zkontrolovat a případně upravit na správnou hodnotu. K úpravě přetlaku opět slouží ventilek umístěný na nádobě.

Tlakové nádoby s membránou jsou tzv. bezúdržbové, není třeba provádět tak časté kontroly, jako u nádob s vakem, postačuje průběžná kontrola 1 x za rok. Tlakové nádoby mají prodlouženou záruku na 5 let.

klady (+) a zápory (-):

+ bezúdržbové provedení – nejsou nutné časté kontroly přetlaku v nádobě

+ plastové podstavce nádob

+ prodloužená záruka (až 5 let)

- vyšší pořizovací cena

 

Tlakové nádoby bez vaku a bez membrány

Voda i plyn jsou v nádobě v jednom neodděleném prostoru. Vzduch se musí do tlakové nádoby průběžně doplňovat a to buď připouštěním do vody nebo "přifouknutím" do nádoby. Dle našeho názoru zastaralé řešení, ale má svoji určitou skupinu zákazníků. V nabídce máme nerezové tlakové nádoby JOVAL

klady (+) a zápory (-):

+ celonerezové jednoduché provedení, na kterém se nemá co poškodit

+ prodloužená záruka (5 let)

- nutno zajistit doplňování vzduchu do nádoby