Více o automatických závlahách

Vyberte si vhodný typ závlahy pro vaši zahradu

Automatický zavlažovací systém po správném naprogramování dokáže fungovat zcela samostatně a s minimální íudržbou či zásahem.

Chcete mít krásnou zahradu a vychutnávat si chvíle pohody bez večerního rituálu běhání s konví nebo postávání u zahradní hadici? Nabízíme Vám řešení jak tento čas využít lépe a dokonce můžete při tom i relaxovat. Vše za Vás vyřídí automatické zavlažování zahrady.

Pokud uvažujete nad realizací závlahového systému jste na správné cestě ke krásné zahradě. Zahrada je živý systém, který pro své fungování jako všechno co je živé potřebuje dostatek vláhy. Při slově automatické zavlažování máme na mysli celkovou závlahu zahrady jako jsou trávníky, okrasné záhony, zeleninové políčka, závlahu skleníků či fóliovníků.

Co je nutné mít k dispozici jak funguje závlahvý systém? 

  • v první řadě je třeba mít dobrý zdroj vody, dostatečnou vydatnost zdroje a informace o převýšení pozemku
  • nejlepším zdrojem vody je studniční voda nebo voda ze sběrných nádrží takzvaná užitková voda
  • vhodným, ale finančně náročnějším zdrojem vody je také připojení na přívod vody z vodovodu - pitná voda
  • vydatnost zdroje je velmi důležitý údaj, který nás informuje o tom, zda budeme mít v potrubí dostatečný tlak vody na to, aby závlahový systém fungoval správně a odčerpána voda měla dostatek času znovu přitéct
  • dalším důležitým údajem je převýšení pozemku, pokud máte zahradu ve svažitém terénu. Tato informace nám umožní správně navrhnout postřikovače a zajistit jejich dobrou činnost.

Automatický závlahový systém je vlastně síť hadic umístěna po celé zahradě tak, aby byl zalitý každý kout zahrady. Hadice se umísťují 30 cm pod povrch půdy, čili nejsou viditelné. Od zdroje vody vede potrubí nazývané hlavní řadu, které má stálý tlak vody. Hlavní řada je spojena ze šachtou v níž se nacházejí elektroventily. Šachta se umísťuje většinou do záhonu, kde ji snadněji skryjeme, ale pokud nám to podmínky neumožňují, umísťujeme ji do trávníku někam na kraj aby nepútala pozornost. Šachtu umísťujeme do výšky terénu čímž Vám nebude překážet při údržbě zahrady.

Od šachty s elektroventilem pokračuje síť hadic - potrubí, které nazýváme sekční potrubí. Sekční potrubí nemá stálý tlak vody. Tlak vody v potrubí je řízen pomocí elektroventilů. Na závlahový systém se používají nejčastěji LDPE hadice s průměrem 32 mm. Na vytvořenou síť potrubí se instalují postřikovače podle zavlažované plochy. Když víme jakou část budeme zavlažovat můžeme si vybrat ze dvou základních typů postřikovačů.

  • Statické postřikovače - se vysunou a zavlažují nám plochu v daném výseku, což ovlivňuje nastavení trysky vhodné zejména na menší plochy s výstřikem do 5 m v případě použití rotačních trysek i více než 10
  • Rotační postřikovače - se vysunou a zavlažují danou plochu v určitém intervalu, používají se zvětší na větší plochy a mají dostřik 5 m a více

Řízení automatického systému

Řízení automatického systému se zajišťuje řídící jednotkou, na kterou jsou připojeny elektroventily, které jednotka podle nastavení zapíná a vypíná. 

Ovládací jednotky můžeme rozdělit:

  • batériové s napájením na 9 V, je nutné použít i elektrovently s 9 V cívkou

  • řídící jednotky na 230 V podle umístění dělíme interierové pro instalaci v interiéru (dům, sklep, zahradní dům, garáž) a exteriérové v voděodolném boxu (pod přístřeškem, na plot, na fasádu domu atd)

Ovládání jednotek je možné přímo přes jednotku, přes Bluetooth nebo WiFi jednotky ovládané pomocí aplikace přes smartphone, tablet nebo PC.